Пристигнува европската нова Honda CR-V

Honda ја лансира петтата генерација на својот CR-V кросовер наменета специјално за европскиот пазар

Досега, оваа изведба се продаваше само во САД и на некои други пазари во светот. Вреди да се напомене дека европската верзија се разликува од онаа за САД по екстериерот и ентериерот, како и технички. На американскиот пазар, петтата генерација Honda CR-V се појави во 2016 година, а една година подоцна беше пуштена во Русија, како и некои други региони.

Плановите на јапонскиот производител за претходната верзија се сменија неколкупати, па така новата генерација се појавува само во Европа. Европската верзија на кросоверот има малку поинаков екстериер и ентериер во споредба со американската. Автомобилот доби различна решетка на ладилникот, како и поинакви дневни светла на дното на браникот.

1 | Honda CR-V
2 | Honda CR-V

    Исто така се менува и декорот во внатрешноста, па седиштата во вториот ред се обликуваат поинаку и се појавија нови потпирачи за главата. Автомобилот ќе им биде достапен на Европејците и со варијанта од 7 места. Honda CR-V за Европа е опремен со 1.5-литарски бензински турбодвигател кој во комбинација со 6-брзински мануелен менувач обезбедува моќност од 173 „коњи“ и 220 Nm вртежен момент.

    Со модификација на перформансите, индикаторите скокаат на 193 КС и 243 Nm.

    Верзијата со механички менувач е достапна со погон само на предни, или на четири тркала. Кросоверот ќе се нуди и во хибридна модификација, која се потпира на 2.0-литарскиот бензински мотор кој работи според циклусот на Аткинсон, два електромотори, од кои едниот ќе ја исполнува улогата на генератор, а трансмисијата ќе е со фиксно преносен број степени.

    Поврзани вести

    Back to top button