НАСЛОВНАТЕХНОЛОГИЈА

Првиот SUV на Aston Martin само со бензински мотори

Британскиот производител на автомобили Aston Martin ќе започне со производство на својот прв Varekai кросовер само со бензински мотори

Според шефот на Aston Martin, Енди Палмер, стартот на производството ќе биде следната година.

Aston Martin Varekai ќе има 12-цилиндерски турбо мотор изграден од инженери на компанијата и 8-цилиндерски би-турбо од Mercedes-AMG. Интересно е што Британците одлучија да не го опремуваат кросоверот со дизел мотори и хибриден систем, бидејќи, според зборовите на Палмер, тие се застарени и станаа прескапи.

Кросоверот нема да добие електрична верзија, бидејќи таквите автомобили се направени од брендот Lagonda, кој е дел од Aston Martin. Претходникот на Varekai кросовер беше презентиран во 2015 година на салонот во Женева.

Varekai

Aston Martin Varekai

Клучни зборови

Поврзани вести

Close