fbpx

Renault подготвува уште еден мал и евтин кросовер?

Инспириран од успехот на малиот и евтин Kwid, Renault подготвува уште еден сличен кросовер

Засега, неофицијално, зборуваме само за концепт на автомобил што ќе го видиме за време на изложбата во Делхи, на почетокот на следниот месец.

Засега, точната идеја на Французите не е јасна, но се знае дека возилото ќе биде целосно насочено кон пазарите во развој и ќе има прифатлива цена. Сериска верзија се очекува следната година, а должината на кросоверот, кој ќе има погон само на предните тркала, ќе биде под четири метри. Интересно е како Renault ќе успее да го позиционира правилно новиот модел, а тој да не му конкурира на веќе споменатиот Kwid, кој има почетна цена од само 4.700 долари на пазарот во Индија.

Renault

Според различни изданија, за време на изложбата во Њу Делхи компанијата исто така ќе покаже и нов премиум хечбек. Досега не знаеме што стои зад оваа дефиниција, но се вели дека е нешто повеќе од луксузен двослоен модел кој ќе се продава повторно само во Индија.

Поврзани вести

Back to top button