fbpx

Rolls-Royce го освежи Phantom со неколку новитети

Луксузната марка Rolls-Royce подготви освежување за својот знаменосец во понудата, моделот Phantom, кој сега пристигнува со светлечка решетка и уште неколку други новитети

Rolls-Royce одлучи дека е време Phantom да мине низ фаза на освежување. Серијата II пристигнува со дискретни ажурирања кои започнуваат напред, каде што се наоѓа осветлената Pantheon пресликувајќи го изгледот на помалиот Ghost. Забележително е дека дизајнот на решетката е исто така изменет со добивање на полирана горна лента за да служи како визуелна врска помеѓу LED дневните светла.

Променет изглед на предниот дел

Затемнета хромирана рамка на решетката доаѓа како одговор на барањата од клиентите, кои исто така побараа црн изглед на опкружувањето на шофершајбната, уздите на хаубата и облогата на страничните прозорци. Во иднина, овие опции сега може да се нарачаат со Phantom Series II и кај стандардната и кај Extended верзијата. Напред, фаровите имаат блескав изглед благодарение на ласерски исечените ѕвездени светла налик на Starlight Headliner на компанијата.

Најинтересното ажурирање е претставено преку тркалата во ретро стил како поздрав на диск-тркала од 1920-тите. Истите се нудат како опција и доаѓаат и во полиран нерѓосувачки челик и во црн лак. Останатите избори на тркала се исто така редизајнирани и сега има нов сет со триаголни страни кои можат да бидат целосно или делумно полирани.

Минимални промени во ентериерот

И онака раскошниот ентериер немаше потреба од освежување, но има интересен новитет. За задните седишта, клиентите можат да нарачаат тапацир од ткаенина, додека предните седишта се обложени со кожа. Но, бидејќи станува збор за Rolls-Royce текстилот на седиштата воопшто не е едноставен и конвенционален. Имено, компанијата комбинираше една ткаенина направена во италијанска мелница со друга направена од бамбусови влакна. Површината е украсена со апстрактна интерпретација на прекрасниот „Дух на екстазата“.

Иако кај Phantom во фокусот се задните седишта, Серија II добива малку подебел волан за оние малкумина кои претпочитаат да го возат својот автомобил наместо да бидат со шофери. Заокружување на промените во внатрешноста се дополнителни апстрактни интерпретации на статуетката на RR на контролната табла каде што има извонреден тридимензионален ефект, како и на неколку точки на допир.

Луксузната марка базирана во Гудвуд не направи никакви промени на моторот, па освежениот Phantom продолжува со својот величенствен би-турбо V12. Сепак, прашање на време е кога 6,75-литарската моќност ќе биде отфрлена бидејќи Rolls-Royce ќе ја прекине продажбата на автомобили со погон на мотори на внатрешно согорување до 2030 година.

Поврзани вести

Back to top button