fbpx

Škoda ја најави новата Fabia

Škoda откри некои информации за надградената верзија на својата Fabia и ги покажа првите нејзини фотографии. Хечбекот ќе дебитира во јавноста на салонот во Женева, во март

По дотерувањето, моделот за прв пат во својата историја добива LED задна оптика. Ќе се променат браниците, како и некои делови од каросеријата. Повеќе детали за претстојната премиера на автомобилот не се понудени. Од она што во моментов посочуваат од Škoda е дека моделот Fabia игра клучна улога во сегашниот опсег на брендот, а ќе остане еден од водечките и во иднина.

FabiaОд пуштањето на хечбекот, од првата генерација во 1999 година, се продадени повеќе од 4 милиони единици. Претходно, стана јасно дека концернот Volkswagen, кој исто така е и Škoda, подготвува цела нова генерација на хибриди. Еден од нив ќе биде преработената Škoda Fabia RS. Автомобилот со ова име беше понуден од страна на Чесите до 2015 година, но беше запрен поради ниската побарувачка.

Поврзани вести

Back to top button