Skoda преку видео го покажа Kodiaq RS

Skoda го сподели првото видео на целосно новата верзија на SUV моделот Kodiaq RS, која ќе стане најмоќниот сериски дизел во целата историја на марката

Skoda Kodiaq RS ќе биде претставена за прв пат пред публика за време на меѓународниот саем во Париз во октомври и ќе биде првиот автомобил на марката, која ќе го носи новото RS лого. Возилото е опремено со 2.0 литарски TDI дизел агрегат со две турбини кој е во состојба да генерира максимална моќност од 239 коњски сили и максимален вртежен момент од 500 Nm.

Kodiaq RS ќе биде и првиот автомобил на Skoda, која ќе биде опремена со системот за заситување на звукот за уште подинамично искуство на патот- Dynamic Sound Boost.

Поврзани вести

Back to top button