Skopje Classic Day 2018 (67 фото)

Вчерашниот ден беше одбележан со еден од најинтересните авто-настани оваа година, олтајмер шоуто на Gentlemen's Crew - Skopje

Вчера скопјани имаа прилика да бидат дел од возбудливото авто-шоу со ретро мотив, кое се одржа во паркот „Авиончe” во населбата Аеродром. Тука со своите ретро и автентични автомобили, се пофалија околу 60 учесници, меѓу кои и покрај домашните, во голем број ги имаше и тие кои специјално беа дојдени од Србија, Бугарија, Косово, па дури и од Германија.

Дел од возилата досега сме имале прилика да ги видиме и по нашите улици, но имаше и такви кои сопствениците ги чуваат посебно за вакви настани. Бројот на автомобили и моторцикли беше прилично голем, меѓу кои се наоѓаа разни марки и видови на возила, со разни приказни позади нив.

Едно од поинтересните возила, беше Титовиот Mercedes-Benz W114 од 1974 година, кое е во сопственост на Владата на РМ и за прв пат учествува во едно вакво шоу.

Исто така возило кое привлече најмногу внимание денес, беше американскиот Ford Fairlane 500 од 1959 година, кој носи 5.8 литарски осум-цилиндричен мотор со 300 коњски сили, а од Флорида е донесен пред околу една година.

Skopje Classic Day 2018

Најстариот меѓу сите, беше автомобилот Opel Kapitan, произведен дури далечната 1941 година, со што претставува најстарото регистрирано возило во нашата земја. Едно шоу со ваков карактер не може да помине, доколку во својот состав не ги содржи и иконите на германскиот гигант Volkswagen, како легендарната VW Beetle, Golf MK1 и Kombi T2.

Остатокот вбројуваше многу разни марки на автомобили како: Fiat, Zastava, Saab, Volvo, Mini, Peugeot, Mercedes и многу други.

Секако, за најдобрите следуваа и признанија односно плакети, па така со едно вакво признание дома си заминаа следните учесници:

Најдобар МК автомобил – Citroen DS19 од 1969 година во сопственост на Ѓорѓи Ристов | Skopje Classic Day 2018
 Најдобар странски автомобил – Ford Fairlane 500 од 1959 година во сопственост на Шпетим Враница од Косово | Skopje Classic Day 2018
Најдобар моторцикл – Piaggio Vespa VBB во сопственост на Томи Младеновски | Skopje Classic Day 2018 
Најстар моторцикл – Piaggio Vespa од 1948 година во сопственост на Дејан Стефановски |  
Најдобар Café racer – Honda CBX750 од 1980 година во сопственост на Кире Павлов | Skopje Classic Day 2018
Најстар МК автомобил – Mercedes Benz 179 DS од 1953 година во сопственост на Марко Базерко | Skopje Classic Day 2018

   

  Во продолжение преку нашите фотографии, ќе се обидеме да ви доловиме дел од атмосферата. Уживајте.

   

  Клучни зборови

  Поврзани вести

  Back to top button
  Close