Subaru ќе претстави концепти од Forester STI и Impreza STI

Subaru најави дека на 11 јануари, за време на меѓународниот саем во Токио, ќе претстави спортски концепти, односно STI верзии на Forester и Impreza

За момент, од Subaru не споделија повеќе детали за погонскиот агрегат на двата автомобила, но коментираат само тоа дека концептот Forester STI ќе биде извршен во уникатен Fighter Gray боја со тркала од 19-инчни, а системот на сопирачките на автомобилот ќе бидат дело на специјалистот во областа Brembo.

Слично на концептот Forester STI, од Subaru не откриваат информации и за развојот на Impreza STI, а единственото што знаеме од сликите е присуството на специјално развиен надворешен пакет. На штандот на Subaru на салонот во Токио ќе бидат претставени исто така Levrog, WRX STI, BRZ GT300 2018, WRX STI NBR Challenge 2018 и други.

Поврзани вести

Back to top button