Suzuki со нов кросовер

Јапонската марка Suzuki се подготвува за воведување на нов подбренд чиј прв производ ќе биде кросовер насочен кон помладата популација

Ова ќе се случи на Меѓународниот саем на автомобили во Индонезија во текот на август. На саемот за автомобили, производителот ќе покаже прототип на кросовер, кој подоцна ќе влезе во производство. Продавачите на компанијата го насочуваат автомобилот кон потрошувачите не постари од 35 години. Во моментов познати се изгледот на кросоверот, како и неговите технички податоци, кои сепак ќе бидат обелоденети во Индонезија

Од неофицијални информации се дознава дека тој ќе биде надграден на платформата на која е изграден Suzuki Wagon R.

Ова е најмалиот автомобил на брендот кој се продава во Индонезија, каде што е познат и како Suzuki Karimun. Димензиите на автомобилот се 3.600×1.475×1.670 mm со меѓуоскино растојание од 2.400 mm. Првично, производите на новиот бренд на Suzuki ќе бидат достапни само во Индонезија. Во исто време, сепак, моделите кои ќе бидат развиени од индонезиската подружница на јапонската компанија ќе почнат да се продаваат на други пазари во светот по нивното прилагодување.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close