fbpx

Светско деби за Honda Insight Prototype во Детроит

Северноамерикански поделба на Honda најави дека за време на меѓународниот салон во Детроит, во јануари, ќе се одржи светската премиера на Insight Prototype

Северноамерикански поделба на Honda најави дека за време на меѓународниот салон во Детроит, во јануари, ќе се одржи светската премиера на Insight Prototype, кој ќе биде претходник на целосно новата генерација на иконите Insight. Од Honda коментираат дека новата генерација на Insight- верзија 2019 година, ќе биде луксузна и стилски опремена, со пет седишта во ентериериот, со купе и седан варијанта, а ќе биде позициониран над освежената верзија на Civic.

Insight Prototype

Honda Insight Prototype

Новиот Insight, кој ќе биде лансиран следното лето, ќе биде опремен со најнова генерација на Honda иновативен хибриден погонски систем. Автомобилот ќе се произведува во фабриката Индијана, каде што се склопуваат Civic и CR-V. Првата генерација на Insight е претставена во 1999 година и стана првата американска хибридна кола, која подоцна е сертифицирана како најекономичен бензински модел од Американската агенција за заштита на животната средина.

Insight Prototype

Поврзани вести

Back to top button