fbpx

Новината T-Cross на Vokswagen дури идната година

Во 2018 година гамата на кросовери на Volkswagen ќе биде завршена со најновиот T-Cross, кој треба да биде поставен под T-Roc

Платформата MQB, која веќе е успешно применета на новата генерација на хит изведбите Polo и SEAT Arona кросоверот, ќе се користи и за создавање на новиот суб-компактен модел. Според информациите меѓуоскиното растојание на T-Cross ќе изнесува 2.560 mm.

T-Cross

Се претпоставува дека главните агрегати за ќе бидат 1.0-литарски 3-цилиндерските бензински и дизел мотори. А корисниците ќе можат да избираат помеѓу механички пренос и роботизиран со две спојки. Пазарот на кој ќе се најде T-Cross е исклучително конкурентен, со најуспешни модели како Nissan Juke, Renault Capture и Peugeot 2008.

T-Cross

Во моментов, најмалиот кросовер на VW е T-Roc, кој премиерно е прикажан во Франкфурт е изграден на модуларната MQB платформа.

Поврзани вести

Back to top button