fbpx

Електричниот Tesla Roadster… лета на Марс

Приватната американска вселенска компанија на Илон Маск, SpaceX, успешно ја претсваи својата ракета-носител Falcon Heavy, која пренесува десет сателити Iridium Next плус ... електричниот кабриолет Tesla Roadster

Електромобилот Tesla Roadster, кој беше лансиран во вселената како дополнителен товар за време на спуштањето на ракетата Falcon Heavy, веќе ја мина орбитата на Марс и продолжува со движењето кон појасот астероиди по геоцентрична орбита. Ова беше објавено на Twitter од страна на Илон Маск. Вселенското патување кон Марс може да биде следено на социјалните мрежи директно со камери, од кои некои се околу електричниот кабриолет со космонаут-кукла зад воланот.

Tesla Roadster

Поврзани вести

Back to top button