fbpx

Toyota прославува 50 години Hilux со специјална серија

На 21 март оваа година, Toyota ќе одбележи 50 години од пазарната лансирање на моделот Hilux на јапонскиот пазар

Лансирањето на продажбата на возилото и во Европа беше една година подоцна.

Во моментот моделот се произведува во шест држави и од брендот евидентирале реализацијата на повеќе од 18 милиони негови претставници на глобално ниво.За да одбележи 50 години од појавата на Hilux, од Toyota ланисраат специјалната серија Hilux Invincible 50 Chrome Edition, која се разликува од сериската верзија на моделот со неколку специјално развиени за неа елементи хромирани горни и странични заштитни цевки, решетка, 18-инчни фелни, карактеристични амблеми, пластичен додаток за товарниот простор и многу повеќе.

Hilux Invincible 50 Chrome Edition се нуди во верзија со 2.4 литарски D-4D дизел мотор со максимална моќност од 150 коњски сили и вртежен момент од 400 Nm. Според официјалните податоци, во оваа модификација, пикапот е во можност да помине 100 километри со 6,8 литри гориво.

Поврзани вести

Back to top button