fbpx

Toyota подготвува суперавтомобил со 1000 КС?

Mercedes-AMG го имат Project One, а Red Bull Racing и Aston Martin неодамна го претставија својот Valkyrie

Варијација на тема се очекува и од Toyota, а нивниот нов супер автомобил ќе се вика GR Super Sport, или барем тоа се очекува.

За жал, возилото засега е само концепт, но барем ако судиме од изјавата на претседателот на Toyota, Акио Тојода, тој и неговиот тим имаат намера во блиска иднина да лансираат сериски хибриден суперавтомобил. Колку до прототипот GR Super Sport, тој е инспириран од LMP1 автомобилите со кои јапонската компанија учествува во 24 часа Ле Ман, што се однесува до изгледот, но и во однос на инженерските решенија.

Јапонскиот бренд споменува дека концепт-машина ги користи истите основни компоненти како Toyota TS050 Hybrid. Од сето ова, лесно е да се каже дека овој концепт е замислен како тркачки автомобил за на улица.

Во основата на Toyota GR Super Sport е 2.4-литарски V6 мотор со два турбо полначи, кој е дел од хибриден погонски систем, растечка комбинирана моќност од 986 КС. Автомобилот е поставен на 18-инчни тркала со масивни гуми од 330/70 и две високи цевки од задната страна, кои се користат за да се види задниот прозорец. Наместо конвенциони стакла и огледала, кои му овозможуваат на возачот да види што се случува зад него, концептот на Toyota е опремен со вкупно четири камери – два на предните браници и две на задниот дел од кокпитот.

Во предниот дел постои џиновски сплитер кој е комбиниран со мазен под и импресивен заден дифузер. Аеродинамичката ефикасност на автомобилот е надополнета со огромно, ниско поставено крило. На крајот, Toyota GR Super Sport изгледа како roadbed, пред се поради големите странични отвори.

Дали атрактивниот концепт ќе се трансформира во производствен модел? Во оваа фаза од Toyota напоменуваат дека „ќе помине некое време пред да имате можноста да седнете зад воланот на овој автомобил.” Во секој случај, во текот на годините сме станувале сведоци на какви ли не изненадувања во автомобилскиот свет, па не е исклучено производната верзија на GR Super Sport да се појави за да и помогне на Toyota да стане дел и од „овој свет“.

Поврзани вести

Back to top button