fbpx

Уникатна трка помеѓу гепард и електричен болид

Formula Е Techeetah тимoт организира уникатна трка меѓу својот болид и ... гепард

Formula Е Techeetah тимoт организира уникатна трка меѓу својот болид и … гепард. Зад воланот на електричниот автомобил е пилотот на Techeetah Жан-Ерик Верн.

Гепардот може да трча со брзина од околу 110 km/h, додека тркачкиoт автомобил е способен да достигне до 225 km/h.

Користејќи го овој клип, организаторите на Formula E сакаат да привлечат внимание кон променливата клима која влијае на гепардите и нивното уништување. Во природата остануваат уште само околу 7.000 претставници на овој вид. Новата сезона на Formula E започнува на 2- ри декември во Хонг Конг, па ова е еден од моментите за нејзина најава и порака дека иднината е во електричните возила, кои ќе ја зачуваат природата и еколошката средина.

Поврзани вести

Back to top button