fbpx

Викенд тарифа: Електро драг трка меѓу Porsche Taycan и Tesla Model Y

Нова интересна драг трка, но овој пат со автомобили кои користат електрична енергија за напојување, а во главната улога се Porsche Taycan и Tesla Model Y

И покрај своите млади години, Porsche Taycan веќе се етаблираше на драг сцената, покажувајќи се успешно и против некои конвенционални модели. Но, се досега во главната улога беше помоќниот Taycan, а конечно добиваме шанса да видиме што може да направи и базичниот Taycan 2021. Електричниот седан на Porsche овој пат е ставен рамо до рамо против уште еден електричен и исклучително успешен електричен автомобил, Tesla Model Y.

Кој ќе биде победникот во оваа драг трка, погледнете во видеото кое е во прилог.

Поврзани вести

Back to top button