fbpx

Викенд тарифа: новиот Shelby GT500 на Goodwood

Најмоќниот улично-легален Ford некогаш направен лудува по патеката на фестивалот во Goodwood

Новиот Ford Mustang Shelby GT500 го доби своето јавно деби минатата недела на настан во Велика Британија, а сега во рацете на Вон Гитин тој ги покажува своите способности на ридската патека на фестивалот на брзината во Goodwood.

Моќниот GT500 е погонуван од 5,2 литарскиот V8 мотор, кој испорачува одлични 760 коњски сили и 874 Nm вртежен момент. На што точно е подготвен вака конфигураниот агрегат и колку е тој наменет за ридско-брзинските спринтови, погледнете сами од видеото.

Поврзани вести

Back to top button