fbpx

BMW проектира магистрала за електрични мотоцикли

BMW истражува нови начини за справување со еден од најитните проблеми на модерната мобилност - застојот

Не е тајна за никого дека справувањето со транспортот е меѓу главните предизвици пред управата на секој голем град, а решението на Баварците се нарекува Vision E³ Way. Концептот е возен автопат на кој ќе се управува само на две тркала со целосен електричен погон. Новите патишта ќе бидат покриени и на нив ќе се сообраќаат само електричните мопеди, мотоцикли и скутери. Проектот е дело на кинескиот развоен центар BMW Group Technology Office во Шангај, чиј тим има развиено концепт за модуларна мрежа од слични автопати, кои би можеле да поврзуваат стратешки транспортни јазли, јавни транспортни станици и шопинг центри.

Vision E³ Way

Улогата е дека новите патишта ќе имаат ограничување на брзината од само 25 km/h за да го минимизираат ризикот од несреќи. Објектите ќе можат да се употребуваат и од лица кои немаат вакво возило, бидејќи Германците планираат на секој еден од главните влезови да има можност секој да ангажира електричен мопед. Повеќето делови од овие патишта ќе бидат покриени, што ќе ги заштити учесниците во движењето од метеоролошките услови. Исто така, ќе има и нова генерација на клима уред кој ќе работи на дождовница и ќе ја обезбеди потребната температура во затворениот простор.

Vision E³ Way

Со растот на градовите ширум светот, автомобилите стануваат се повеќе и повеќе, што ја влошува сегашната патна мрежа. Ова, пак, доведува до сериозно загадување на воздухот, што го деградира квалитетот на животот на урбаните жители. Решението на BMW има потенцијал да го реши овој проблем. Концептот има логика, бидејќи компанијата во Минхен во последниве години инвестираше многу во електрична мобилност. На пример, брендот планира да претстави пет електрични автомобили на претстојното шоу во Лос Анџелес. Покрај тоа, постои ветување дека до 2020 година секој модел на BMW, исто така, ќе има електрична верзија.

Vision E³ Way

Поврзани вести

Back to top button