fbpx

Volkswagen лани со над шест милиони произведени автомобили

Volkswagen најави дека за прв пат во историјата на компанијата годишното производство го надмина лимитот од 6.000.000 единици

Како главни причини за овој успех, компанијата ја истакнува најголемата продажна офанзива во својата историја, како и зголемената глобална побарувачка на потрошувачите. Моделите Jetta, Golf, Santana, Passat и Polo се најзначајните „виновници“ на новиот рекорд на производство. Volkswagen, исто така, го коментираше зголемениот интерес и за Tiguan и за новопронајдените Polo, Arteon и T-Roc.

Volkswagen

Локалните модели како кинеската Santana, исто така, ужива голема побарувачка на пазарот. Во моментов, Фолксвагеновите автомобили се произведуваат во повеќе од 50 фабрики во 14 земји, а од почетокот на своето работење пред 72 години, вкупниот број на реализирани претставници на брендот е над 150 милиони.

Поврзани вести

Back to top button