Volkswagen ќе понуди уште една екстремна верзија на Golf GTI

За време на тјунинг-фестивалот во Вортерзе, следната недела, компанијата Volkswagen ќе го претстави предсерискиот прототип на новата топ-верзија на својот модел Volkswagen Golf GTI

Тој ќе добие дополнителен TCR додаток и ќе биде достапен до крајот на годината. Хот-хечот ќе претставува „цивилна“ варијанта на тркачкиот VW Golf GTI, кој учествува во сериите TCR и располага со мотор со 350 КС. Под хаубата на автомобилот е поставен 2.0 литарски бензински турбомотор, кој развива 290 КС и 370 Nm, во комбинација со 7-брзински роботизиран менувач со две спојки и диференцијал со блокирањем на предната оска.

Со поставен електронски органичувач на максималната брзина на идниот Golf GTI TCR ќе биде 250 km/h, а без него 264 km/h. Ова е само еден километар помалку од показателите на модификација GTI Clubsport S, кој развива 310 КС . Новиот Volkswagen Golf GTI TCR ќе биде поставен помеѓу верзиите Performance (245 КС) и R (310 КС).

Стандардниот Golf GTI развива 230 КС.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close