fbpx

VW ID.Buzz доби поголема верзија со подобри перформанси и повеќе простор

Volkswagen ја претстави новата верзија на ID. Buzz со продолжено меѓуоскино растојание добива трет ред седишта за до седум лица

Volkswagen ID.Buzz беше лансиран минатата година во форма на MPV со пет седишта и карго комбе, но сега поголемата верзија Volkswagen ID. Buzz со продолжено меѓуоскино растојание пристигнува со седум седишта. Оваа нова поголема верзија расте во големина благодарение на растегнатото тело, кое овозможува и поголема батерија. Volkswagen откри дека ID.Buzz LWB ќе се продава во Европа во 2024 година. Инаку, моделот е развиен за Северна Америка, каде продолжената варијанта ќе биде единствениот модел кој ќе се најде на пазарот.

Ретро дизајнот на ID.Buzz е задржан кај моделот LWB. Како што сугерира името, има подолго меѓуоскино растојание – 3.239 мм во споредба со стандардниот ID. Buzz кој има 2.989 мм. Како резултат на тоа, каросеријата порасна за 250 мм на 4.962 мм, но и покрај дополнителната големина, коефициентот на отпор се зголемува само малку на 0,29.

Volkswagen ID.Buzz LWB

Погонска единица

Батеријата од 77 kWh е стандардна на LWB – исто како и кај другите модели ID.Buzz. Дополнителната должина на меѓуоскиното основа значи дека VW може да ја додаде опцијата и за единица од 82 kWh. VW сè уште не наведува бројки за досегот, но тврди дека поголемата батерија „создава уште поголем досег“, што сугерира дека треба да видиме максимален опсег од најмалку 415 километри.

Поголемата батерија значи и поголема моќност. Развиен е нов погонски систем за LWB од 82 kWh, што значи дека има 285 КС и вртежен момент од 560 Nm од електричниот мотор поставен на задната оска. Тоа е доволно за забрзување од место до „стотка“ од 7,9 секунди.

Volkswagen ID.Buzz LWB

Не само што опсегот и перформансите ќе се подобрат со моделот од 82 kWh, туку и полнењето. Максималниот капацитет за полнење од 200 kW значи дека може да се наполни од 10 до 80 проценти за 25 минути. Моделот со помали батерии треба да ја има истата стапка на полнење од 170 kW како порано, со полнење од 5 до 80 проценти од 30 минути.

Ентериер и простор

Контролната табла на ID.Buzz LWB ќе биде позната на сите што поминале време зад VW ID. автомобил. Има 12,9-инчен екран на допир со најновиот инфозабавен систем на VW во центарот на контролната табла (непроменет од обичниот Buzz) и 5,3-инчен дисплеј за возачот. Функциите за контрола на климата сега се осветлени со позадинско осветлување, така што предните патници можат подобро да ги гледаат ноќе, а има нов head-up дисплеј со упатства за брзина и навигација.

Постојат три различни распореди на седиштата за LWB. Пет седишта со две напред три позади, шест седишта со три реда по две или седум седишта поделени во распоред два-три-два.

Вториот ред стандардно добива распоред со три седишта, кој може да се преклопи на дел од 40/60, а потпирачот за грб може да се прилагоди за 16 степени. Клупата може да се поместува и напред и назад за 200 mm. Што се однесува до третиот ред на седишта, тие исто така имаат прилагодливи потпирачи за грб, но може да се склопат или целосно да се отстранат.

Просторот за багажникот варира помеѓу избраниот распоред на седиштата, но LWB има 1.340 литри со пет седишта на место и 306 литри со седум седишта поставени. Сите задни седишта може да се отстранат за да се создаде простор за товар како комбе со капацитет за складирање од 2.469 литри.

Volkswagen ID.Buzz LWB

Цени и спецификации

VW не објави со какви нивоа на опременост ќе се појави LWB, но најверојатно ќе започне со модел „1st Edition“ со многу опрема како стандард во понудата. Надвор од тоа, ID.Buzz се нудеше во стандардно ниво на опрема наречено „Life“, а врвната понуда е нивото „Style“. Речиси сигурно е дека истото ќе биде случајот и со ID.Buzz LWB.

Исто така, речиси сигурно е дека ќе чини и повеќе, па дополнителната практичност од седум седишта ќе значи пораст во однос на почетната цена на стандардниот модел.

Поврзани вести

Back to top button