fbpx

Женева 2018: Renault лансира помоќно Zoe

Францускиот производител Renault објави дека работи на нова, помоќна верзија на својот електричен модел Zoe

Подобрената верзија, која ќе биде означена со R110, ќе биде прикажана на саемот во Женева.

Според Autocar, развојот на R110 е резултат на зголемената побарувачка за електрични возила во Европа. Обновениот електричен модел на Renault ќе има моќност од 107 КС, а во подоцнежна фаза ќе се зголеми и нејзиниот автономија. Сега Zoe Z.E. минува 360 километри на едно полнење, но се очекува до крајот на годината опсегот да достигне до 400 km.

Zoe

Од другите поединости ги издвојуваме 16-инчните алуминиумски фелни, автоматски предни светла, регулатор на сензорот за дожд, пристап до автомобилот без клуч и греење на седиштата. Сепак, капацитетот на батеријата од 41kV/h ќе остане непроменет. Што се однесува до цената, новиот R110 сигурно ќе чини повеќе од сегашната R90 Z.E. Цената се очекува да започне од 20.400 евра.

Zoe

Поврзани вести

Back to top button