НАСЛОВНАСАЕМИ

Женева 2018: Morgan со најекстремен патнички спортски автомобил

На автосалонот Женева 2018 посебен впечаток остава спортскиот автомобил Morgan Aero GT, које последниот автомобил на марката од Островот, опремен со 4.8-литарски осумцилиндерски мотор од BMW

Британскиот производител на класични автомобили Morgan го испраќа во пензија моделот Aero 8 – одбележувајќи го на тој начин 50-годишен јубилеј. Тоа ќе го направи на впечатлив начин – последните „спакувани“ 8 примероци ќе се верзија GT. Инаку, GT варијантата се појави во 2015 година, во време на развојот на последната сериска верзија на Aero 8, но досега немаше монтирано вакви автомобили.

Morgan

Последните 8 автомобили ќе бидат составени од рака и ќе добијат интересни дополнувања – импресивни отвори за одвод на топлиот воздух во задниот дел на преднот, како и голем дифузер под задниот браник. Тоа се решенија, преземени од натпреварувачката програма на Morgan во GT3, од блиското минато. Од компанијата потврдија дека веќе има купувачи за сите осум автомобили, а клиентите добиле можност да нарачаат поединечни решенија за ентериерот и обликувањето на возилото.

Morgan

Според Morgan, Aero GT, ќе е најекстремниот сериски модел на марката – погонот му е доверено на 4.8-литарски V8 мотор, кој доаѓа од BMW и 6-брзински мануелен менувач. Максималната брзина на возилото е 372 km/h при 502 Nm вртежен момент, а забрзувањето од 0 до 100 km/h e за 4,5 секунди. BMW веќе не го произведува овој мотор, па тоа ќе биде и последниот случај во кој овој мотор ќе се користи во нов автомобил на Morgan.

Клучни зборови

Поврзани вести

Close