fbpx

2020 BMW 530e доби и ревидирано издание

Обновениот plug-in хибриден седан добива поголем капацитет на батерискиот пакет, со што се подобрува електричниот опсег на автомобилот

Според BMW, 530e има придобивки од најновиот напредок во областа на технологијата на батериски ќелии, овозможувајќи и на компанијата да постави батерија од 12 kWh на истиот физички простор, пред се под задните седишта, како единицата за излезниот автомобил од 9,2kWh.

Зголемувањето на капацитетот на батеријата значи дека ажурираниот 530e има електричен опсег до 57 километри со употреба на стандардот за тестирање WLTP, додека стариот модел можеше да управува само 43 километри со целосно полнење. Подобрено е и забрзувањето до 100 km/h за 0,1 секунди, односно на 6,1 секунди. Во Европа, xDrive погонот на сите тркала е додаден во линијата на 530e. Оваа варијанта бара дополнителни 0,1 секунди за да достигне 100 km/h и има понизок рејтинг на електричниот опсег со 53 километри.

BMW 530e

Останатиот дел од погонските единици на 530e останува непроменет, со 2,0 литарскиот турбо бензински мотор со моќност од 180 коњски сили и вртежен момент од 290 Nm, поврзан со електричната единица која обезбедува 111 коњски сили и 250 Nm. Работејќи заедно, овие мотори обезбедуваат вкупна моќност од 250 коњски сили и 420 Nm вртежен момент. И верзијата со погон на задните и таа со погонот на сите тркала користи осум-степен автоматски менувач.

Достапните карактеристики на 530e вклучуваат алуминиумски фелни со големина до 20 инчи, 12,3 инчен дигитален инструмент панел и инфозабавен систем со екран на допир од 10,25 инчи.

Поврзани вести

Back to top button