fbpx

Alfa Romeo готов со концептот на новиот спортски модел – 6C

Италијанскиот производител Alfa Romeo е во завршна фаза со развојот на сосема нов модел, кој може да биде лансиран уште годинава

Информациите се од компанијата за подесување Pogea Racing, која работи повеќе од 20 години на автомобилите на компанијата.

Според изворите на студиото, моделот ќе се вика 6C, а до крајот на годината ќе ја видиме нејзината концепциска варијанта. Премиерата на автомобилот е закажана за една година подоцна, по што ќе биде понуден на пазарот. Основата на спортскиот автомобил ќе биде платформата Giulia седан, а големината на 6C ќе ја надмине 4C.

Идната Alfa Romeo 6C ќе добие 2.9-литарски бензински V6 би-турбо мотор, Моќта ќе биде малку намалена, на 500 КС, во однос на истиот агрегат со 510 „коњи“ кај Giulia. Погонот ќе биде на задните тркала, и засега нема информации за 4×4 системот.

Покрај спортското купе, италијанскиот производител планира да понуди уште еден SUV на пазарот до 2020 година. Тоа ќе биде од поголеми димензии и ќе се позиционира над сегашниот Stelvio.

Поврзани вести

Back to top button