Alfa Romeo 8C 2900B го освои златниот куп на Villa d’Este

Фантастична Alfa Romeo 8C 2900B ја освои наградата од публиката и новинарите - на овогодинешното издание на Concorso d'Eleganza во Villa d'Este

Најпрестижниот настан за класични автомобили се одржува во близина на езерото Комо секоја година од 1929 година, а организатор е BMW Group во последната деценија. Наградениот Alfa Romeo 8C 2900B е од 1937 година, и е единствена од само 32 произведени модели.

Нејзиниот сопственик е американецот Дејвид Сидориќ. Автомобилот се напојува со 8-цилиндричен мотор со праволиниски капацитет од 2.9 литри и 180 коњски сили. Каросеријата е направена во легендарното студио Милан Каррозерија Туринг. Минатата година, истиот Alfa Romeo 8C 2900B победи на престижниот натпревар во Peble Beach, САД.

Alfa Romeo 8C 2900B

Alfa Romeo започна со производство на серијата 8С во почетокот на 1930-тите. Конструктор на револуционерниот за тоа време осемцилиндров во линија мотор е самиот Виторио Јано, најуспешниот инженер во Италија во ерата меѓу двете војни.

Првично, автомобилот е дизајниран за натпревари. Енцо Ферари, кој во тоа време уште ја нема сопствената компанија, порачува три примероци 2900A за својот тим, со кои освои прво, второ и трето место на легендарното Mille Miglia во 1936.

Alfa Romeo 8C 2900B

По своето деби 8C четири пати го освојува 24 Hours of Le Mans, управуван од имиња како Тазио Нуволари, Роланд Сомер и Луиџи Кинети. Во 1936 година, дизајнерите на Alfa ја создадоа 2900B – „цивилната“ верзија на тркачкиот автомобил, со многу поголема удобност и намалена моќност на моторот.

Достапни во две верзии – кратка и долга (Corto и Lungo). Во тоа време, сепак, автомобилот е неверојатно скап и нарачките се релативно мали. Се произведуваат само 20 парчиња од кратката верзија и 10 од долгите.

Поврзани вести

Back to top button