fbpx

Alpina B5 GT доаѓа со најмоќниот мотор на компанијата

Alpina го претстави новиот B5 GT кој пристигнува со најмоќниот мотор досега и ќе има ограничено производството од само 250 седани и каравани

Alpina B5 GT е нов модел со ограничено производство од компанијата која од 2025 и официјално ќе стане дел од BMW. B5 GT, достапен како седан или караван, го има и најмоќниот мотор на Alpina досега.

B5 GT се одликува со 4,4-литарски V8 мотор со двоен турбополнач на BMW со 634 КС и 850 Nm вртежен момент во подесените примери. Alpina додаде нов довод за воздух оптимизиран за проток и придушувач за довод на воздух додека го ажурираше софтверот на моторот и зголемениот притисок. Тој испорачува13 КС и 50 Nm повеќе од стандардната моќност на моторот.

Alpine B5 GT

Тјунираниот седан од Серија 5 може да достигне од место до 100 километри на час за помалку од 3,4 секунди додека максималната брзина е 330 км на час. На караванот му требаат помалку од 3,6 секунди за да го заврши спринтот и може да забрза до повеќе од 322 км на час. Alpina ја насочува моќта преку ажуриран осум-степен автоматски менувач, со четириклипни сопирачки Brembo и 15,5-инчни предни ротори и 15,7-инчни задни што обезбедуваат моќ за запирање.

Две двојни издувни цевки се испакнати на задниот дел, обложени со титаниум нитрид за да им ја дадат својата црна завршница. Alpina го нуди B5 GT со неговиот класичен дизајн на тркала од 20 инчи и 20 краци, финиширан исклучиво во Marron Volciano.

Alpine B5 GT

Опции за ентериерот

Alpina ќе го понуди B5 GT во стандардните сини или зелени надворешни бои. Сепак, тјунерот ќе обезбеди и шест специјални: Arctic Race Blue, Petrol Mica, Verde British Racing, Chalk, Imola Red и Daytona Violet. Внатре, Nappa-кожата е стандардна, но достапна е и Мерино кожа, заедно со бројни опции за украсување и други надградби на ентериерот, како што е облогата од фино дрво од орев антрацит на Alpina.

Alpine B5 GT

Компанијата, исто така, го нуди моделот со тапацир по нарачка што е достапен во ограничен број и додава подобро зацврстени спортски седишта обработени во црна Dakota кожа со црни влошки за седиштата од Алкантара, сини акценти и брендирање Alpina.

BMW Alpina B5 GT е достапен за нарачка во моментов. Испораките започнуваат овој јули. Седанот започнува од 145.500 евра, додека караванот има цена од 148.500 евра.

Поврзани вести

Back to top button