fbpx

Alpine A110 R доби ограничена верзија Le Mans инспирирана од трките

Alpine го носи духот на Ле Ман на улиците со новото ограничено издание A110 R наречено Le Mans и доаѓа во само 100 примероци

Alpine има долга историја на натпреварување на 24 часа Ле Ман, вклучувајќи ја и вкупната победа во 1978 година, а компанијата се подготвува да претстави нов LMDh Hypercar автомобил на овогодинешниот настан. Изданието Alpine A110 R Le Mans сега дебитира како почит на минатото и идната конкуренција на брендот во светски познатата трка на издржливост. Ограничен е на 100 единици и чини 140.000 евра. Alpine почнува да прима нарачки за нив на 8 јуни.

A110 R е почетната точка за ова специјално издание, а оваа верзија ги задржува хаубата од карбонски влакна, покривот, капакот на моторот, задните крила и тркалата на моделот. Ова издание добива она што Alpine го нарекува „Road & Track“ што го спушта и го зацврстува автомобилот за пет проценти. Има и ревизии на поставувањето на суспензијата наспроти стандардниот модел.

Alpine A110 R Le Mans Edition

Естетските измени во верзијата на Le Mans вклучуваат бело тело со сини акценти, вклучувајќи двојна лента што се протега по должината на телото. Има соодветни крајни капачиња на крилата и цевки на тркалата. Задниот капак добива поистакната централна перка, за која Alpine вели дека е знак на тркачкиот автомобил А480. Значките на Le Mans се појавуваат на предните спојлери, страничните прагови и потпирачите за глава. Ласерско гравирање на контурите на патеката е на штитникот за сонце. Плакета покажува дека овој автомобил е еден од 100-те.

Alpine A110 R Le Mans Edition

Бесплатен круг на Ле Ман

Купувачите на A110 R Le Mans изданието добиваат неколку дополнителни поволности. Тие добиваат пристап до објектите на Alpine Elf Endurance Team во 2024 година. Плус, овие луѓе можат да направат круг на Ле Ман утрото пред почетокот на трката.

Изданието Le Mans го следи A110 R Fernando Alonso кој чини 148.000 евра во Франција, додека стандардниот R чини 105.000 евра. Достапен е во ограничена серија од 32 единици, што се однесува на бројот на гран при победи за ветеранот во F1.

Alpine A110 R Le Mans Edition

Ова специјално издание доаѓа исклучиво во мат сина боја и го има потписот на Алонсо на задното стакло. Заштитникот за сонце го има мотото на тркачот: „Има повеќе од една патека до врвот на планината“.

A110 R, вклучувајќи ги и овие специјални изданија, има 1,8-литарски турбополнач со четири цилиндри што произведува 304 КС и 339 Nm. Широката употреба на карбонски влакна ја одржува тежината на 1.081 килограми, што е 34 кг помалку од другите варијанти. Оваа поставка му овозможува на автомобилот да забрза од место до „стотка“ за 3,9 секунди и достигнува максимална брзина од 285 километри на час.

Поврзани вести

Back to top button