fbpx

AMG CLE 53 4Matic Coupe доаѓа со електрифициран погон и 455 КС

Новиот Mercedes-AMG CLE 53 Coupe пристигнува со 3,0-литарски турбо мотор, надополнет со благ хибриден систем

Семејството Mercedes CLE Coupe сега има нова варијанта во форма на моќниот CLE 53 4Matic+ Coupe. Со новиот CLE 53 4Matic+ Coupe, Mercedes-AMG го заострува своето портфолио на производи и го редефинира сегментот перформансни купеа. Спортскиот, елегантен модел со две врати го комбинира најдоброто од двата света на германската марка – агилноста и спортскиот стил на C-Класа со просторот и статусот на E-Класата.

Како и другите модели со ознака „53“ од Mercedes-AMG, CLE 53 4Matic+ Coupe користи 3,0-литарски турбо мотор со шест цилиндри кој е ажуриран со подобрени комори за согорување, нови клипни прстени, оптимизирано вбризгување и нов турбополнач на издувните гасови. Овој мотор работи заедно со интегрираниот стартер генератор од втората генерација на производителот и електричен систем од 48 волти кој може да додаде до 23 КС и 205 Nm вртежен момент.

Перформанси

Кога сето ова ќе се собере, новиот модел располага со 455 КС помеѓу 5.800 вртежи во минута и 6.100 вртежи во минута и 560 Nm вртежен момент или 600 Nm со овозможена функција Overboost. Моторот е поврзан со познатиот 9G „Speedshift“ менувач на AMG кој ги движи сите четири тркала. CLE 53 4Matic+ Coupe забрзува од место до 100 км/ч за 4,2 секунди и може да достигне електронски ограничена максимална брзина од 250 км/ч или 270 км/ч со опционалниот AMG Driver’s Packet.

Автомобилот може да се вози во Slippery, Comfort, Sport, Sport+ и Individual конфигурации при што моторот, менувачот, шасијата и респонзивноста на воланот, сите се приспособуваат помеѓу различните режими. Mercedes-AMG исто така го опреми автомобилот со режим за дрифт што го префрла погонот на задните тркала постојано.

Поважно вклучување е поставувањето на стандардно управување со задна оска што може да ги врти задните тркала до 2,5 степени при брзини до 100 км/ч и до 0,7 степени паралелно со предните тркала при брзини над 100 км/ч. Исто така, има тристепено управување AMG и систем за суспензија AMG Ride Control дизајниран да ја подобри агилноста без да ја жртвува удобноста.

Дизајн

Визуелно, CLE 53 4Matic+ Coupe веднаш се издвојува од помалите варијанти. Ја има позната предна решетка AMG со поагресивен браник. Дизајнерите на Mercedes ги зголемија предните лакови на тркалата за 58 мм, а задните за 75 мм, давајќи му многу поимпресивно присуство на патот. Комплетот тркала од 19 инчи се стандарден дел од опремата, додека достапни се и од 20 инчи.

Mercedes-AMG CLE 53 4Matic Coupe

Промените продолжуваат одзади со ревидирани LED задни светла поврзани со темноцрвен елемент. Има и мал спојлер, нови двојни издувни цевки, а клиентите исто така можат да го нарачаат автомобилот со пакет AMG Optics што додава поголем дифузер, спојлер и аеродинамични додатоци на предните и задните. Достапни се и два AMG Night пакети и AMG Carbon пакети.

Во кабината се наоѓа препознатливиот волан со рамно дно AMG Performance обвиткан во црна кожа и Алкантара. Има и изобилие на карбон низ контролната табла, црвени контрастни шевови, прилагодени седишта со кожа и микрофибер, како и разни опции за кожа и Nappa кожа. AMG нуди и комплет перформансни седишта.

Mercedes-AMG сè уште не потврди кои пазари ќе го добијат CLE 53 4Matic+ Coupe ниту пак кажа кога ќе биде лансиран или колку ќе чини.

Поврзани вести

Back to top button