fbpx

Audi А6 догодина ?!

Audi го објави првиот видео тизер на новата генерација А6. Со него, германскиот бренд официјално потврдува дека автомобилот ќе биде пуштен во употреба следната година

Филмот нагласува три големи предности на идниот модел: напредна технологија, перформанси и удобност.

И новата генерација на Audi A6, како и постариот брат А8, ќе има беспилотно управување. Автопилотот ќе работи при брзина до 60 km/h на автопат и на патишта каде што има нијанса меѓу двете ленти. Функцијата за автономна контрола се активира со копче на централната конзола, означено како AI.

Audi A6

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=5q_RQLL8wt0

Премиерата на директниот ривал на BMW 5 и Е- Класа на Mercedes, најверојатно ќе се одржи на Салонот за автомобили во Женева, во март 2018 година. Како и претходно, автомобилот исто така ќе биде достапен во верзиите Avant и Allroad. Моторот ќе вклучува 4-цилиндерски бензински и 6-цилиндерски дизел мотори. Ќе има хибридна модификација, а можно е Германците да издадат целосно електрична верзија.

Поврзани вести

Back to top button