fbpx

Audi E-Tron со највисок рејтинг за безбедност според IIHS

SUV моделот Audi E-Tron го освои Top Safety Pick+ признанието од институтот за безбедност на автопати – IIHS

Со цел да се квалификува за Top Safety Pick+ признанието, институтот вели дека возилото треба да постигне „Добри“ оценки на шесте тестови, кои ја тестираат издржливоста на каросеријата, кровот, јакоста на потпирачите за глава и седишта. Тука се вклучени и врвни резултати во за спречување на челни судири и добар рејтинг на светлосните уреди.

За време на тестирањето, германскиот електричен SUV се покажал одлично на сите испитувања за издржливоста на каросеријата, со заработка на добар рејтинг при мали предни вдлабнувања, умерено предно преклопување, мало преклопување од страната на патникот и покривот.

Audi E-Tron не е првото возило кое го доби признанието Top Safety Pick +, но е првиот електричен автомобил што успеал толку добро да се покаже за време на ваквите тестови на IIHS. И моделите Tesla Model S и Chevrolet Bolt EV постигнаа добри резултати, но не им беше доделено признанието како на E-Tron.

Електричниот SUV како стандард доаѓа со голем литиум-јонски батериски пакет од 95 kWh, кој овозможува опсег од 328 километри, а поврзан е со два електрични мотори кои испорачуваат комбинирана моќност од 420 коњски сили. Неодамна беше лансирана и нова варијанта, со батериски пакет од 71 kWh и излезна моќност од 308 коњски сили.

Поврзани вести

Back to top button