fbpx

Audi подготви низа ажурирања за Q4 e-tron

Ажурираните Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron добиваат нов заден мотор и подобрена суспензија, меѓу другото

Audi најави серија ажурирања на погонската група, системот на потпирање и опремата за  семејството на Q4 e-tron за моделската 2024 година.

Најважните подобрувања вклучуваат зголемена ефикасност и опсег, поголема моќност на полнење, ново подесен систем на потпирање, нов звучен потпис, побогат стандарден комплет и поширок опсег на функции за системите за помош на возачот.

На пример, со опционалниот адаптивен темпомат, и моделите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron сега нудат и потпомогнато менување на лентата при брзини над 90 километри на час на автопати.

Почнувајќи од батеријата, таа продолжува да нуди 77 киловат-часови нето-енергија (82 kWh бруто), но има оптимизирана хемија на ќелиите што ја подобрува моќта на DC полнење, што доведува до полнење од 10-80 проценти за околу 28 минути.

Варијантите со двоен мотор quattro сега постигнуваат максимална моќност на полнење DC од 175 kW, додека моделите со погон на задните тркала нудат максимални 135 kW.

Друго ажурирање доаѓа како функција за заштита на батеријата која автоматски го ограничува нивото на полнење на 80 проценти за да го продолжи животниот век на батеријата. И за прв пат, моделите на Audi Q4 e-tron добиваат и пост-кондиционирање на батеријата – системот за термичко управување на возилото ја лади батеријата ако го надмине фиксниот праг на температурата по возењето или полнењето.

Нов електромотор

Поставата на Audi Q4 e-tron за 2024 година додава нов заден електричен мотор за поголема ефикасност и поголема моќност. Стандардно поставен за сите варијанти, PSM испорачува 210 киловати (282 коњски сили), што веројатно значи дека е истиот агрегат што Volkswagen го претстави на своето ID семејство претходно оваа година.

Опремен со новиот мотор, Audi Q4 Sportback 45 e-tron се вели дека нуди опсег до 561 километар во WLTP циклусот, за разлика од 534 колку што нудеше претходно. Зголемениот опсег се должи на оптимизираното термичко управување на новиот електричен мотор, што ја зголемува ефикасноста.

Забрзувањето исто така ќе се зголеми бидејќи новиот заден мотор е помоќен од порано. Почетното ниво на Audi Q4 45 e-tron и Q4 Sportback 45 e-tron забрзуваат од место до „стотка“ за 6,7 секунди.

Quattro варијантите на Q4 e-tron 45 го покриваат истиот спринт за 6,6 секунди, додека врвните Q4 55 e-tron quattro и Q4 Sportback 55 e-tron quattro забрзуваат од 0-100 км/ч за 5,4 секунди благодарение на нивната помоќна поставка со двоен мотор што испорачува 250 kW (335 КС). Максималната брзина за сите модели е ограничена на 180 км/ч.

Побалансирано поставување на суспензијата

Настрана погонската група, Audi имплементира ново подесување на суспензијата за кое се вели дека резултира со побалансирано поставување, што ќе донесе поголема удобност, забава при возењето и стабилност, како и подобрена реакција на управувањето и построга контрола на оптоварувањето. Ова се однесува на стандардната, спортска суспензија или суспензија со контрола на амортизерите.

Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron од 2024 година носат и подобрена стандардна опрема, вклучувајќи ги Audi MMI navigation plus, Audi connect Navigation и Infotainment и целосно дигиталниот 10,25-инчен Audi виртуелен кокпит. Новите стандардни карактеристики ја вклучуваат и задната врата со напојување и предните седишта со греење.

Audi Q4 e-tron

Кога станува збор за опционална опрема, Audi ја проширува својата понуда со нова Edition S линија која комбинира специјални бои на каросеријата – Pebble Grey, Glacier White Metallic или Mythos Black Metallic – со контрастни Mythos Black Metallic облоги на тркалата и капаци на вратите, 21- инчни тркала во бронзени мат ѕвездички дизајн со 5-W, фарови со матрикс LED, затемнети LED задни светла и прстени на Audi во бронзена завршница.

Исто така опционален е и нов „звук на карактери“ кој ќе го разликува Q4 e-tron од другите Audi и другите ЕВ. Достапно од фабриката како посебна карактеристика, звучниот пејзаж варира во зависност од оптоварувањето и брзината до максималната брзина на автомобилот. Задолжителниот систем за акустично предупредување за возила што работи со брзина до 25 километри на час е дел од „звукот на знаците“.

Ажурираното семејство Audi Q4 е-tron за 2024 година ќе биде достапно за нарачка во Европа од 26 септември, со цени почнувајќи од 52.950 евра во Германија.

Поврзани вести

Back to top button