fbpx

Audi подготви освежувања за A6 и A7

Ажурираните А6 и А7 доаѓаат со нови елементи за екстериерот и внатрешни опции кои можат да се изберат независно од надворешноста

Audi веќе работи на следната генерација на A6 во седан и караван изведба, кој би можел да го прифати името A7 бидејќи производителот на автомобили би ги користел парните броеви за своите електрични возила. Меѓутоа, сегашните генерации на A6 и A7 треба да опстанат уште околу две години на пазарот, а Audi сега им дава повеќе стандардни карактеристики и нови опции за прилагодување за европскиот пазар.

Audi A6 A7

Почнувајќи со опремата, и Audi А6 и А7 сега пристигнуваат стандардо со дигитална инструмент табла, која е голема 12,3 инчи и користи технологија Full HD. Тој екран се контролира со копчињата на воланот и обезбедува информации за инфозабава во различни режими. Покрај тоа, дури и основните модели A6 и S6 ја добиваат технологијата на целосно LED предни светла на Audi со LED дневни светла. Последно, но не и најмалку важно, понапредниот систем за помош при паркирање сега е дел од стандардната опрема.

Во однос на дизајнот, гамата Audi A6 (седан и караван) сега е достапна со избор помеѓу основни, напредни и надворешни пакети S Line, додека пак Audi A7 се продава со основни или со S Line пакети. Еден од главните карактеристики на секој стилски пакет е решетката на ладилникот Singleframe, која има различна завршница во зависност од избраниот пакет. Достапни се и ажурирани дозволени тркала од 18 и 19 инчи.

Нови бои

Кога станува збор за новите дизајни и завршетоци, Audi исто така вели дека фамилиите A6 и A7 и нивните соодветни S деривати добиваат Arcona White и Madeira Brown металик бои за прв пат. Достапни се вкупно дванаесет бои за надворешни работи за двете линии на модели, вклучително и црвената Grenadine и сината Ascari за моделите S или стандардните модели опремени со пакетот S линија. Внатре во кабината, достапни се осум различни варијанти на украсни инсерти.

Како што споменавме погоре, има и нови опции за тркалата. Основниот A6 доаѓа со нови 17-инчни тркала и гуми 225/60, додека најголемата достапна големина на тркалата е 21 инчи. За да одговори на побарувачката на клиентите за црни тркала, Audi вели дека повеќе од половина од варијантите и за А6 и за А8 сега имаат темни бандажи. Во палетата на A7 Sportback се додадени две сетови на тркала Audi Sport во големини од 20 и 21 инчи.

Поврзани вести

Back to top button