fbpx

Audi подготви специјален RS E-Tron GT наречен Ice Race Edition

Специјалното издание Audi E-Tron GT, наречен Ice Race Edition, е ограничен на 99 единици резервирани за европските пазари

Audi лансираше нова верзија на RS e-tron GT наречена „Ice Race Edition“ со привлечна униформа инспирирана од истоимениот концепт кој првично беше дизајниран да ја прослави 40-годишнината од Audi Sport GmbH. Специјалното издание ќе биде произведено во ограничен број од 99 единици за европските клиенти, со што се истакнуваат опциите за прилагодување овозможени од ексклузивното одделение на Audi.

Продукцискиот Audi RS e-tron GT Ice Race Edition изгледа речиси идентично со концептот од мај 2023 година, со мали разлики во обвивката на решетката и спецификациите на тркалата и пневматиците. Спортскиот ЕВ го позајмува своето име од GP Ice Race што се одржува во Цел ам Це, Австрија во текот на зимата.

Основата за надворешноста е сребрена металик нијанса Florett, комбинирана со црн карбонски покрив, бели амблеми и црно обработени тркала од 21 инчи. Изгледот е финиширан со додавањето на обвивка од фолија што ја покрива целата каросерија со „таргетирани транспаренти“, обидувајќи се да го имитира сјајот на снежните кристали и ледените езера. Конечно, виолетовите акценти главно фокусирани околу решетката се вели дека се инспирирани од очилата за скијање.

Во ентериерот, дизајнерите на Audi додадоа дијамантски сребрени кожни инсерти на седиштата, во контраст со црниот кожен тапацир и виолетовите шевови. Воланот е обвиткан во кожа и Алкантара, со дијамантско сребрена ознака на горниот дел, додека патосниците имаат специјални RS логоа.

Нема механички промени во споредба со стандардниот Audi RS e-tron GT кој има два електрични мотори кои произведуваат комбинирана моќност од 646 КС, кои ја добиваат енергијата од батериите со капацитет од 93,4 kWh.

Audi RS E-Tron GT Ice Race Edition Audi RS E-Tron GT Ice Race Edition Audi RS E-Tron GT Ice Race Edition

Поврзани вести

Back to top button