Audi подготвува нови plug-in хибриди, доаѓа и RS модел

Audi потврди дека работи на подготовка на нови plug-in хибридни модели, а еден од нив би можел да пристигне во RS варијанта

На германскиот пазар Audi во моментов продава plug-in верзии на Q5, Q7, A6, A7 и A8, a за време на едно неодамнешно интервју, техничкиот проект менаџер за електрификација на Audi, Бернхард Декер, изјави дека нова генерација на plug-in хибриден А3, како и Q4 хибрид се во подготовка.

„Навистина сум среќен да најавам оваа година дека ќевидиме голем број на нови автомобили – особено во компактниот сегмент. Тоа е A3 plug-in хибриден модел и нашиот компактен SUV, Q3, ќе пристигне како plug-in хибрид на пазарот. Потоа, оваа година ќе ја комплетираме понудата на врвот во сегментот на спортски SUV модели, бидејќи исто така ќе го донесеме и Q8 на пазарот како plug-in хибрид“, изјави Декер.

Декер исто така додаде дека Audi не ги гледа хибридите како транзициска технологија на патот кон целосна електрификација и верува дека тие ќе останат тука уште долго време.

„За нас, plug-in хибридите се сѐ освен транзициска технологија. Ова е технологија која ќе остане и трае, а исто така е и разумен додаток во нашиот опсег на погони, бидејќи на крајот од денот, за C02 неутрална мобилност, ова е клучната компонента“, потврди тој.

Кога станува збор за иден Audi RS модел со plug-in хибридна технологија, Декер индицираше дека е во изработка, но не сакаше да открие повеќе информации. „Ова се навистина родени и чистокрвни RS модели кои ќе пристигнат со plug-in хибриден систем“.

Се уште е нејасно кој Audi RS модел ќе биде првиот кој ќе добие PHEV технологија, но најверојатно ќе станува збор за некој од премиум моделите на германскиот производител.

Поврзани вести

Back to top button