fbpx

Автономија од 500 km за новиот кросовер на Nio

Oбјавени се детални информации за електричниот кросовер ES8 на кинеската компанија Nio, која ја направи најбрзата сериска машина на патеката во Нирбургринг - хипер возилото EP9 со 1.360 КС

Oбјавени се детални информации за електричниот кросовер ES8 на кинеската компанија Nio, која ја направи најбрзата сериска машина на патеката во Нирбургринг – хипер возилото EP9 со 1.360 КС. Податоците ги објави порталот CarNewsChina.

1. NIO ES8 | кросовер Nio ES8
2. NIO ES8 | кросовер Nio ES8

   

  Должината на новиот кинески кросовер е 5.022, широчината – 1.962, висината – 1.753, а големината на меѓуоскино растојание е 3.010 милиметри. Автомобилот доби два електромотори со вкупна моќност од 331 КС, вртежен момент од 420 Nm и батерии од 67 КW. Забрзувањето од 100 km / h на Nio EC8 трае околу 4,4 секунди, а максималната брзина е 180 km/h. Во „буст режимот“ за кратко зголемување на моќноста, кросоверот може да надмине брзина до 200 km/h.

  Кросовер Nio ES8

   

  Автономната транзиција на електричниот кросовер е 355 километри во европскиот режим NEDC или 500 km со просечна брзина од 60 km/h. Целосното полнење на батериите од електричната мрежа за домаќинство трае 8 часа или 60 минути со брзо дополнување.

  NIO ES8 за прв пат беше прикажан на Шангај 2017 како концепт. Кабината и шасијата се направени од алуминиум. Во ES8 е предвидена можност за брза промена на батериите, како и кај Tesla, каде на посебна станица акумулаторите може да се менуваат со нови. Кросоверот со 7 седишта ќе биде главен конкурент на Tesla Model X.

  Поврзани вести

  Back to top button