АвтоВАЗ официјално ја покажа новата Lada Granta

АвтоВАЗ објави официјални фотографии на обновеното семејство на Lada Granta. Сериско производство на автомобили веќе започна во погоните на Тољати, а јавна премиера е закажана за Московскиот саем за автомобили на крајот од овој месец.

Главните промени на Lada Granta во однос на претходникот се поврзани со промените во дизајнот на предниот дел. Има одредени модификации и во задницата, како и ентериерот, а се разбира и под лимаријата. Новиот пазарен предлог ќе се состои од четири главни верзии: седан, хечбек, лифтбек и карван.

Само во јули од додегашниот модел се пласирани 7.599  нејзини претставници, а резултат за првите седум месеци од годината изнесува 53.271 единици, што е повеќе за 3.000 во однос на истиот период од 2017 година. Најпродаваниот автомобил на Lada во Русија е Vesta. Во јули, со 8.991 возило во јули, а од почетокот на годината беа продадени 58.626 единици (+ 17.540 возила).

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close