fbpx

Bentley го претстави Bentayga со V8 мотор

Британскиот производител Bentley официјално ја претстави новата бензинска модификација на својот луксузен SUV Bentayga

Автомобилот е опремен со 4.0-литарски V8 мотор кој развива 550 коњски сили и 770 Nm вртежен момент.

Забрзувањето од 0 до 100 km/h во оваа верзија трае 4,5 секунди, а максималната брзина е 290 km/h. Истиот мотор се користи во два модели на Porsche – новата генерација на Panamera и Crossover изведбата на Cayenne. Комбиниран е со 8-брзински ZF автоматски менувач и погон на четири тркала. Според податоците добиени од Bentley, потрошувачката на гориво на бензинскиот мотор V8 е 11,4 l/100 km. Моторот има функција за старт/стоп, како и систем за деактивирање на цилиндри. Кога се активира, половина од цилиндрите се исклучуваат за 0,20 милисекунди.

Bentayga V8 е малку поинаков од W12 и TDI. Кросоверот доби оригинални издувни цевки и, како опција, со високи перформанси композитни системи за сопирање. Во автомобилот има и 22-инчни тркала специјално направени за него. Во него ќе има елементи од јаглерод, кожа и специјален волан. Секој сопственик ќе може сам да ги одбере самите материјали за да постигне единствен изглед на ентериерот.

Поврзани вести

Back to top button