fbpx

Bentley го претстави новиот Flying Spur Speed

Британската марка Bentley ја претстави најбрзата и најмоќната верзија на седанот Flying Spur која го добива суфиксот Speed

Bentley премиерно го претстави Flying Spur Speed, помоќната и најбрзата верзија на својот луксузен седан со четири врати. Придвижуван од битурбо 6,0-литарскиот W12 мотор на производителот, новиот Flying Spur Speed ​​ќе може да достигне максимална брзина од 333 километри на час.

Со заминувањето на Flying Spur W12, новата Speed ​​верзија ќе биде еден од двата начина на кои клиентите на Flying Spur ќе можат да го добијат иконскиот W12 мотор. Другиот е Flying Spur Mulliner. Сепак, повеќе фокусиран на перформансите отколку на удобноста, верзијата на моторот на Flying Spur Speed ​​добива 635 КС и 900 Nm вртежен момент, што е 85 КС и 130 Nm вртежен момент повеќе од моделот Mulliner.

Тоа му овозможува да забрзува од 0 до 60 милји на час (0-96 км/ч) за 3,7 секунди, 0,4 секунди побрзо од стандардниот модел W12, кој излезе од производство минатиот мај.

Силата се испраќа на сите четири тркала преку осумстепен менувач со двојна спојка од ZF, кој го прави менувањето на брзините помазно со претходно избирање брзини за да се скрати прекинот на вртежниот момент помеѓу запчаниците.

Системот за погон на сите тркала во Flying Spur Ѕpeed ​​го нагласува испраќањето на силата до задните тркала. Распределбата на вртежниот момент е избалансирана за да се направи реакцијата при вртење да се чувствува брзо и да се минимизира подуправувањето. Во меѓувреме, векторирањето на вртежниот момент и системите за управување со сите тркала обезбедуваат седанот да биде агилен околу свиоците.

Bentley Flying Spur Speed

Најбрзата верзија на Flying Spur добива уникатни тркала „Speed“ од 22 инчи, додека роторите на предните сопирачки се масивни единици од 420 mm за да го забават автомобилот. Шапите се обоени во црвено со брендирање на Bentley, но црните шапи може да се изберат со доплата.

Нови елементи за истакнат перформансен карактер

Нов преден сплитер, странични прегради, заден дифузер и заден спојлер се додадени на надворешноста на моделот и се рачно изработени од карбонски влакна со висок сјај. Спецификацијата Blackline може да биде избрана и за да ги затемни сите надворешни делови и да му даде на Flying Spur Speed ​​уште поагресивен изглед.

Bentley Flying Spur Speed

Внатре во Flying Spur Speed ​​интензивно се користи Dinamica Plus, еколошки микрофибер текстил кој е направен од 73 проценти рециклиран полиестер. Се разбира, бидејќи ова е Bentley, се користи и изобилство на кожа, со 15 бои за избор, а моделот стандардно доаѓа до пијано црна облога. Сепак, за украсните парчиња се достапни и орев со темна боја, но и темен еукалиптус. Новиот режим на изведба за инфозабавниот систем, пак, ја зема својата инспирација од хронографите што се користат во мотоспортот.

Bentley Flying Spur Speed

Bentley  очекува да го продаде најголемиот дел од Flying Spur Speeds во САД и Европа, а Блискиот Исток ќе го следи веднаш зад нив. Цената и достапноста ќе бидат понудени подоцна.

Поврзани вести

Back to top button