fbpx

Bentley ја најави премиерата на новиот Continental GT

Четвртата генерација на Continental GT е првиот модел што го користи новиот хибриден погон на брендот, и ветува електричен опсег од 100 километри

Минатата недела Bentley објави детали за својот нов PHEV V8 мотор и наследник на W12, а сега го најавува и првиот модел што го доби тој погон. Continental GT ќе дебитира во јуни и ќе испорача уште поголема моќност од актуелниот модел со W12 заминува во историјата ова лето.

Bentley објави две слики од новиот автомобил обвиткани во лесна камуфлажа, и тие покажуваат дека иако мускулестиот став на стариот автомобил и моќните задни делови – и двете инспирирани од R Type Continental од 1952 година – се пренесени, дизајнерскиот тим инкорпорираше некои забележителни визуелни надградби видено неодамна на проектите на Mulliner во ограничено издание.

Bentley Continental GT

Поставувањето четири светла на стариот автомобил е сведено на еден пар овални светла, исто како светлата на Bacalar од 2021 година. Потенките задни светла, исто така, се чини дека се инспирирани од оние на Bacalar, но додека тој автомобил имаше релативно висока и исправена решетка, новиот Continental GT изгледа пократок и поширок и малку повлечен за подобра аеродинамика.

Како што веќе е познато, W12 моторот на Bentley повеќе не е опција, бидејќи производителот го укина големиот мотор оваа година. Но, моќноста воопшто не заостанува. Првата хибридна апликација на Bentley базирана на V8 моторот на Групацијата VW со 550 КС претходно достапна во неелектрифицирана форма во другите автомобили на марката има 782 КС и 1.000 Nm, во споредба со 659 КС и 900 Nm кај последното купе со W12.

Bentley Continental GT

Хибридниот погон исто така нуди електричен опсег на возење од 80 километри и ги движи сите четири тркала преку пософистицирана шасија која комбинира активен погон на сите тркала со векторирање на вртежниот момент, управување со четири тркала, електронски заден LSD, 48-волти електричен анти – рол шипки и нови адаптивни амортизери со двоен вентил.

Поврзани вести

Back to top button