fbpx

Bentley лансира Speed Edition 12 модели во чест на својот W12 мотор

Bentley наскоро ќе го испрати својот легендарен W12 мотор во пензија, а за таа цел подготви специјално издание наречено Speed Edition 12 за Bentayga, Flying Spur и Continental GT и GTC

На моќниот W12 мотор на Bentley му преостанува нешто помалку од една година живот. Најлуксузната марка на VW групацијата ќе стане целосно електрична во 2030 година, а W12 ќе замине во пензија во април 2024 година, до кога британската луксузна фирма ќе има произведено повеќе од 100.000 единици. Тоа го прави W12 најуспешниот 12-цилиндричен мотор во модерната ера, велат од компанијата.

Но, пред W12 да ги земе последните здивови, Bentley во негова чест подготви специјално издание на своите модели. Наречена Speed Edition 12 и достапна на сите четири главни производни линии на компанијата – Bentayga, Flying Spur, Continental GT купе и GTC кабриолет – комеморативната верзија е ограничена на 120 единици за секоја каросерија и носи уникатни детали за стилот, значки и нумерирана плоча.

Секоја од специјалитетите се заснова на Speed варијанта на соодветниот Bentley, што значи дека сите го имаат истиот 6,0-литарски битурбо W12 мотор и ги генерираат истите 659 КС и 900 Nm вртежен момент.

Детали

Автомобилите се достапни во низа бои, вклучително и сиво-зелената Opalite што се гледа на овие слики, и доаѓаат со шапи на сопирачките во сребрена боја, карактеристика што не е достапна кај другите модели. Двете изведби на Continental (GT и GTC) добиваат значки „Speed Edition 12“ на нивните предни браници, додека седанот Flying Spur и теренецот Bentayga носат значки „Edition 12“ на нивните задни делови заедно со постојните Speed ознаки.

Bentley Speed Edition 12

Надворешно светло на Blackline, црни тркала од 22 инчи со самонивелирачки значки, уникатни седишта со Mulliner сребрени цевки и отвори за воздух со ознака ’12’ се исто така вклучени. И ако тоа не е доволно за да ве потсети на зошто е направен автомобилот, ознаката W12 е врежана во делот за фурнир над кутијата за ракавици и има нумерирана плоча на самиот мотор.

Bentley Speed Edition 12

Но, бидејќи купувачите на Speed Edition 12 нема да имаат многу шанса да го погледнат моторот, Bentley им дава на секој купувач минијатурна скулптура од моторот како украс за домот. Смалените мотори не работат, но тие се лиени со помош на алуминиум земен од еден од блоковите W12 со целосна големина.

Нема информации за цените на специјалните Bentley Speed Edition 12 модели, но сигурно нема да бидат евтини.

Поврзани вести

Back to top button