fbpx

Единствениот кабриолетот Bentley Mulsanne чини 3,5 милиони долари

Во најголемиот продажен салон на Bentley, во Дубаи, беше претставен првиот и засега единствен кабриолет Grand Convertible, направен врз основа на предводникот на брендот Milsanne

MulsanneMulliner е специјализирана компанија за изработка на кориснички нарачки на клиенти. Во чест на 100-годишнината на Bentley, која ќе биде одбележана во 2019 година, ќе бидат произведени уште 19 вакви автомобили. Трошоците за секој од нив ќе бидат 3,5 милиони долари. Кабриолетот е изграден врз седанот Mulsanne Speed, но е пократок од 10 cm. Тој е опремен со 6.75-литарски V12 мотор со моќност од 537 КС и 1110 Nm вртежен момент.

Динамичките карактеристики на Grand Convertible остануваат во тајност, но со истиот мотор Mulsanne Speed забрзува од 0 до 100 km/h за 4,9 секунди и развива максимална брзина од 305 km/h. Уште во 2014 година, компанијата покажа прототип на голем кабриолет, кој треба да стане наследник на моделот Azure.

Mulsanne

Поврзани вести

Back to top button