BMW 7 Series со три хибридни верзии

BMW откри информации за три нови plug-in хибридни верзии на предводникот 7 Series кои ветуваат не само подобри горивни индикатори, но и зголемена моќ од 394 коњски сили, како и можност за движење во чист електричен режим до 58 км

Новите хибридни верзии на BMW 7 Series- 745e, 745Le и 745Le xDrive кои ќе бидат лансирани на пазарот во пролетта на оваа година, се опремени со шестцилиндричен во линија бензински мотор од тековната палета на семејството BMW EfficientDynamics, кој е во состојба да генерира максимална моќност од 286 коњски сили, интегриран во 8-степената роботизирана менувачка кутија Steptronic и електромотор со 113 коњски сили и 265 Nm, како и со нова високо литиум-јонска батерија (12 kWh).

При изборот на SPORT режим, вкупната максимална моќност на хибридниот погонски систем достигнува 394 коњски сили, а максималниот вртежен момент е импресивен од 600 Nm. Во Hybrid режим, 745e, 745Le и 745Le xDrive можат да се забрзаат до 110 km/h користејќи само електрична енергија, а во ELECTIRC брзината може да достигне до 140 km/h.

Во однос на динамиката и брзите индикатори, BMW 745e е во состојба да се забрза од 0 до 100 km/h за 5.2 секунди, а на долгата база 745Le се потребни 5.3 секунди. Хибридната модификација со интелигентниот погон на четири тркала BMW 745Le xDrive и треба само 5.1 секунда да достигне лимит од 100km / h. Сите три верзии имаат електронски ограничувач на брзината на 250 km / h.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close