fbpx

BMW го објави првиот тизер за i5 и најави M Performance верзија

BMW откри повеќе детали за целосно новата, осма генерација на Серија 5 која ќе дебитира во октомври 2023 година. Производителот на автомобили го објави првиот официјален тизер за целосно електричниот i5, потврдувајќи дека ќе биде достапен во седан и туринг изведба на каросеријата, со тоа што седанот ќе биде достапен и во M Performance верзија.

Тизерот го прикажува BMW i5 Sedan под покривка, но активираните LED светла го откриваат уникатниот светлосен потпис на моделот. Забележлива е и големата решетка и традиционалната силуета на автомобилот, која ќе биде пресликана од Серија 5. Попрактичниот i5 Touring ќе следи во 2024 година.

За време на Годишната конференција на BMW Group 2023 година, Оливер Ципсе, претседател на Управниот одбор на BMW AG, откри дека „целосно електричен модел Performance од BMW M GmbH, исто така, ќе биде вклучен во новата гама на BMW Серија 5“. Ципсе рече дека i4 M50 е „најпродаваниот BMW M модел во светот во 2022 година“, што го натера производителот на автомобили да одлучи во корист на слична понуда базирана на поголемиот i5. Што се однесува до чистокрвен BMW M5, тој не беше споменат во соопштението за печатот, но најновите извештаи сугерираат дека ќе користи plug-in хибриден погон.

Повеќе погонски опции за купувачите

Ако ги оставиме настрана целосно електричните модели, компанијата откри и повеќе информации за Серија 5 со погон на внатрешно согорување. Погонската група ќе вклучува опции за бензин и дизел со 48-волтна блага хибридна технологија, заедно со plug-in хибридите, останувајќи доследна на идејата на BMW да нуди повеќекратни избори за купувачот. Компанијата сугерира дека ова ќе биде најдинамичната и најудобната Серија 5 досега.

Очекувано, внатрешноста на новата генерација ќе има BMW Curved Display кој работи на оперативниот систем BMW 8.5 базиран на Linux. Сепак, може да се претпостави дека опсегот на Серија 5 ќе добие ажурирање на оперативниот систем 9.0 базиран на Android во блиска иднина.

Новиот BMW i5 ќе се произведува во фабриката во Dingolfing во Германија, заедно со Серија 7, Серија 8 и iX. Истата фабрика ќе произведува електромотори и високонапонски батерии за i5. BMW има изградено повеќе од 10 милиони единици од Серија 5 од дебито на првата генерација во 1972 година.

Поврзани вести

Back to top button