fbpx

BMW го покажа еднократниот концепт Touring Coupe

BMW го претстави необичниот концепт Touring Coupe базиран на Z4 на годинешното издание на Concorso d'Eleganza Villa d'Este

Во последниве децении, BMW има обичај да создава концептни автомобили кои ги прикажува на Concorso d’Eleganza Villa d’Este. Оваа година баварската марка го оживува Z4 со фиксен тврд покрив. Запознајте го Concept Touring Coupe – shooting brake концепт претставен на брегот на езерото Комо во Италија.

Слично како и претходниот концепт автомобил базиран на Z4, тој е единствена креација која му оддава почит на минатото притоа прифаќајќи модерен дизајн. BMW не откри многу за спецификациите, но спомена дека концептот е придвижуван од мотор со шест цилиндри, веројатно истиот 3.0-литарски турбо B58 што го има во повеќе апликации.

BMW Concept Touring Coupe

Во основа, станува збор за Z4 M40i на кој му е избришан електрично преклопливиот покрив од ткаенина за да се направи простор за тврд покрив со препознатливиот Hofmeister kink. Финиширан во Sparkling Lario со снегулки од сино стакло, уникатното купе има испакнати задни браници и уникатни тркала, со димензии 20 инчи напред и 21 инчи позади и имаат дизајн со 20 краци што не потсетува на Z8. Забележливи се и сребрено-бронзените акценти и малку изменетата решетка на бубрезите со двојни вертикални шипки.

Додека изгледот на ентериерот во суштина е пренесен од серискиот Z4, кабината е опремена со фенси тапацир од италијанската работилница за кожа Poltrona Frau. Има двобоен финиш со темно кафеава во горниот дел и светло-кафено седло за долниот дел.

Како и со другите концептни автомобили претставени во Concorso d’Eleganza Villa d’Este со текот на годините, за жал, нема планови за пуштање на Concept Touring Coupe во производство. Со оглед на ова, BMW не е непознат за проектите за изградба на каросерии по нарачка, бидејќи минатогодишниот 3.0 CSL со ограничено производство во суштина беше преобработен M4 CSL со рачен менувач и дополнителна моќност.

Поврзани вести

Back to top button