fbpx

BMW без M-модели со преден погон

Во догледна иднина, BMW нема да нуди M-верзии на своите модели со преден погон

Ова го најави потпретседателот на баварската поделба, Дирк Хакер, за Autocar. Баварците исто така ги елиминираат механичките менувачи во нивните спортски модификации.

BMW M

Според неговите зборови, многу е важно секое BMW M остварување да го контролира педалот за гас во свиоците, а тоа не е можно со погон на предните тркала. Така, сите модели подготвени од спортската дивизија на компанијата ќе бидат модели со пренос само на задната оска или 4×4 системот. Хакер исто така откри дека сегашниот BMW M2 ќе остане последен од спортскиот опсег опремен со механички менувач. Врвниот менаџер е категоричен дека роботските преселективни трансмисии со две спојки работат побрзо и поефикасно од механичките.

BMW M

Потпретседателот на BMW M потврди и дека следната генерација на M3 и M4 верзии ќе добијат помоќни мотори, но нема да бидат потешки од сегашните модели. Тие ќе го задржат својот заден пренос, за разлика од M5, кој е достапен само со погон на четири тркала.

Поврзани вести

Back to top button