fbpx

BMW сака да го надмине Mercedes до 2020 година

Долги години BMW беше премиум производител број 1 во светот, но во последните неколку години Mercedes-Benz ја презеде оваа титула од Баварците

Сега тие се цврсто решени да го вратат првото место, а имаат и своја стратегија, вели директорот на фирмата, Харалд Кругер.

– Во 2020 година ќе бидеме повторно број 1, истакнува Кругер во интервју за германското издание Manager Magazin. – Веќе имаме план со мојот тим да ја оствариме оваа цел. Знам дека нема да е воопшто лесно, но веќе имаме своја стратегија, која очекуваме ако не се случат некои недоследности на пазарот да профункционира според нашите желби. Но, не е доволно да сме само на врвот во однос на продажбата, сакаме да сме број еден во задоволство на корисниците, а тоа треба да биде стимул за нашите вработени.
BMW

Минатата година, BMW успеа да пласира 2.09 милиони автомобили, додека директниот ривал од Mercedes оствари 2.29 милиони продажби, што е речиси 200.000 повеќе. Планот на Баварците е што повеќе новини на пазарот во наредните две години, па очекуваат Mercedes да биде надминат до 2020 година, па повторно да се најдат на тронот во премиум сегментот.

BMW

Поврзани вести

Back to top button