ИНТЕРЕСНОНАСЛОВНА

Британски суперкар со мотор од пикап

Британскиот производител на суперкар изведби Noble, го претстави на Фестивалот на брзината во Гудвуд моделот M500 во размер 1:1

Производството на Noble M500 треба да започне по една година, а возилото ќе има 3.5-литарски V6 мотор со две турбини, кој доаѓа од популарниот пикап Ford F-150. Моќта на моторот ќе биде околу 560 коњски сили, а за разлика од постарите M600, новиот модел ќе дојде со роботски пренос со две спојки.

Noble M500

Од благородната компанија пристигнува ветување дека M500 ќе биде поудобен за патување, ќе биде поширок и подолго, а најдобрата вест е дека исто така ќе биде поевтин од M600, чија цена е 300.000 фунти, но сé уште не е јасно колку ќе чини M500.

Noble M500

Noble го нуди M600 во три варијанти: Coupe, CarbonSport и Speedster.

Сите верзии се напојуваат со 4.4-литарски 8-цилиндерски мотор на Yamaha, кој има моќност од 669 коњски сили и максимален вртежен момент од 819 Nm. Со тоа максималната брзина на M600 е 362 km/h и забрзувањето од 0 до 100 km/h е за 3,2 секунди.

Noble M500

Клучни зборови

Поврзани вести

Close