Bugatti подготвува уште поекстремен Chiron

На следната изложба во Женева која е закажана за март 2019 година, марката Bugatti ќе покаже нова екстремна верзија на нивниот Chiron

За оваа модификација раководството најави уште за време на премиерата на Bugatti Divo. Според TheSupercarBlog, ова ќе биде модификацијата Super Sport, која е опишана како ракета контролирана од земја до земја. Изведбата ќе биде опремена со ист 8.0 литарски W16 мотор, но неговата моќ ќе се зголеми. Оваа верзија на Chiron ќе биде произведена во серија од 40 примероци.

Според најновите информации, покрај друг Chiron во опсегот на брендот, исто така, може да се појави и кросовер.

Во прирачникот на Bugatti се разгледуваат неколку опции за идните модели и во моментот кросоверот се чини дека е најлогичен чекор во компанијата. Најновиот модел Bugatti-Divo беше претставен на крајот од август. Тој доби 8.0-литарски W16 агрегат со четири турбополначи кој развива 1500 КС и 1600 Nm.

Динамичките карактеристики на автомобилот не се споменуваат, но со овој мотор Bugatti Chiron забрзува од 0 до 100 km/h за 2,4 секунди. Bugatti Divo исто така ќе биде произведен во 40 единици кои веќе се продадени. Минималната цена за секоја од нив е 5 милиони евра.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close