fbpx

Carrera T е најновиот член на семејството на Porsche 911

Porsche 911 Carrera T е надградба на почетниот модел со делови за перформанси за купувачите кои сакаат нешто пријатно за возење, но не им треба најбрзата машина во гамата

Поставата на Porsche 911 се зголемува за моделската 2023 година, бидејќи производителот на автомобили ја претстави новата 911 Carrera T. Опишана како лесна и забавна варијанта за турнеи, моделот се сместува помеѓу 911 Carrera и 911 Carrera S. Се одликува со битурбо 3,0-литарски шестцилиндричен мотор кој развива 384 КС 448 Nm вртежен момент.

Додека моторот е пренесен од 911 Carrera, 911 T добива помала тежина бидејќи се одликува со намалена звучна изолација, седумстепен мануелен уред и ги нема задните седишта. Мерките за заштеда на тежина не завршуваат тука бидејќи дизајнерите го опремиле автомобилот со потенко стакло и помала, покомпактна батерија. Благодарение на промените, моделот ја навртува вагата на 1.476 килограми, што е 45 кг помалку од 911 Carrera опремена со PDK.

Porsche 911 Carrera T

Акцентот на перформансите е видлив на друго место бидејќи 911 T доаѓа стандардно со PASM спортската суспензија која ја намалува висината на возењето за 10 мм. Моделот може да се пофали и со Sport Chrono Package, спортски издувен систем и диференцијал со ограничено пролизгување со Porsche Torque Vectoring.

Во однос на перформансите, 911 T забрзува од место до „стотка“ за 4,5 секунди пред да постигне максимална брзина од 291 километри на час. Клиентите можат да добијат и осум-брзински PDK менувач без трошоци и го намалува спринтот на четири секунди.

Porsche 911 Carrera T

Најголемите промени се во ентериерот

На предната страна, нема што да се известува бидејќи моделот има акценти на Agate Grey, како и тркала од Titanium Grey Carrera S со димензии 20 инчи напред и 21 инчи назад. Поголеми промени се случуваат во кабината бидејќи купувачите ќе најдат GT Sport волан, четиринасочни спортски Plus седишта и темно сиви акценти, како и мат црна и сјајно црна облога.

Porsche 911 Carrera T

Ќе биде достапен асортиман на опции и клиентите ќе можат да добијат задни седишта без дополнителни трошоци. Porsche ќе понуди и внатрешен пакет Carrera T, кој додава безбедносни појаси Slate Grey или Lizard Green, како и ленти на седиштето и контрастни шевови. Пакетот вклучува и соодветни патосници и 911 логоа на потпирачите за глава.

Porsche 911 Carrera T ќе се најде во продажба во февруари 2023 година, а цената во Германија стартува од 123.845 евра.

Поврзани вести

Back to top button